D. 22. september inviterer den legendariske hip-hop/rock-trio Fun Lovin Criminals endnu engang til en aften med uimodståelige og usandsynligt velswingende hiphop/soul/rock-numre.
FLC har skabt deres helt egen lyd, der bedst kan karakteriseres som en fusion af rock’n’roll og hip-hop tilsat elementer af old soul og lyden af forsanger Huey ”DiFontaine” Morgan’s blues guitar.
Deres sange beskæftiger sig ofte med livet i en by, ex. New York City, men lige så ofte byliv i almindelighed. De dækker emner som organiseret kriminalitet, rekreative stofbrug, vold, fattigdom og politik, og sangene er ofte humoristiske eller satiriske. FLC er aldrig kedelige!
Trioen er nu stærkt tilbage med deres 6. album ”Classic Fantastic”, og kan altså opleves i Bio'en med en særdeles stærk live-opsætning - et nyt show som amerikanske anmeldere er begejstrede for.
|
D. 22. september inviterer den legendariske hip-hop/rock-trio Fun Lovin Criminals endnu engang til en aften med uimodstå... Læs mere
|